Visaton

Sú BIO potraviny naozaj zdravšie? Je kombinovanie striebra a zlata naozaj zakázané? V našom magazíne vám ponúkame overené fakty to všetkých oblastí.

Vždy si všímajte pracie symboly na štítkoch oblečenia.

Na našom oblečení alebo rôznych textíliách sú vždy ich súčasťou aj rôzne štítky, ktoré nás informujú o zložení alebo veľkosti oblečenia. Často tieto „nepotrebné“ štítky okamžite po kúpe tovaru odstrihneme, pretože nám prekážajú a neraz sú aj veľmi rozmerné. Niektoré dokonca nepríjemne škriabu počas nosenia daného oblečenia, takže väčšina z nás ich okamžite odstraňuje. Prvýkrát si svoju chybu uvedomujeme až v prípadoch, keď dotknutý kus oblečenia potrebujeme žehliť, prať alebo sušiť v sušičke. Informácie týkajúce sa týchto ošetrení nášho oblečenia však už nemáme, takže ani len netušíme, čo si môžeme k tomuto odevu dovoliť.

sušička

Tie malé štítky s pracími symbolmi sú síce malé, ale obsahujú množstvo dôležitých informácií, len ich musíme aj vedieť čítať a rozumieť im. Potom sa nám už nebude stávať, že zo sušičky vyberieme sveter, ktorý už bude malý aj pre bábiku, alebo po prvom žehlení blúzky ju hádžeme do smetného koša, niekedy aj so žehličkou. Takže, ak už aj odstrihneme nepríjemné štítky, nevyhadzujme ich, ale odložme na jedno miesto aj s označením, k akému oblečeniu patria. Tak sa aj v budúcnosti dozvieme všetky potrebné informácie týkajúce sa každého kúsku odevu v našej skrini.

Aby ste zbytočne nevyhadzovali vaše oblečenie do odpadkového koša, je potrebné poznať aspoň základné pracie symboly a ich význam Promotextile. Poznáme 5 druhov pracích symbolov:

  • Vanička – pranie
  • Štvorec – sušenie
  • Žehlička – žehlenie
  • Kruh – profesionálne čistenie
  • Trojuholník – bielenie

symbol sušenia

Ženy sa najčastejšie pri svojej častej práci s bielizňou stretávajú so symbolmi prania, žehlenia a sušenia. Pri symbole žehličky je dôležité si všímať číselný údaj, ktorý udáva maximálnu teplotu vody v práčke. Pri symbole žehlenia je najdôležitejšie si všímať, či na štítku nie je zobrazená preškrtnutá žehlička, čo znamená zákaz žehlenia. No a pri symboloch sušenia je dôležité vedieť, že samostatný štvorec znamená sušenie na vzduchu a kruh vo štvorci signalizuje spôsob sušenia v bubnovej sušičke.