Visaton

Sú BIO potraviny naozaj zdravšie? Je kombinovanie striebra a zlata naozaj zakázané? V našom magazíne vám ponúkame overené fakty to všetkých oblastí.

Lifestyle

Ako využívať čas naplno

Téma time managementu je v posledných rokoch čoraz populárnejšia a otvorenejšia, napriek tomu ale mnohí ľudia nevedia, ako efektívne využívať drahocenný čas a plánovať si aktivity. V dnešnom článku vám preto predstavíme základné spôsoby plánovania a overené tipy.

V prvom rade by sme nemali zabúdať na to, že hlavným cieľom time managementu je zaspávať pokojne. To znamená, že si nemusíme naplánovať kopu vecí a potom nestíhať, ale je dobré rozvrhnúť si veci tak, aby sme všetko potrebné stihli, nenamáhali sa nad naše sily a boli z toho všetkého aj spokojní. Týždeň má 168 hodín – využívajme ich múdro.

Hodiny

Čím viac vecí si človek zapisuje, tým voľnejšiu má myseľ. Na zápis môžeme využívať klasický diár, to-do list alebo niektoré z množstva aplikácií, ktoré dnes ponúka technika. Tu je dôležité poznamenať, že ľudia veľa vecí nestíhajú, lebo sa venujú svojím slabým stránkam alebo veciam, ktoré ich nebavia. Najviac času by sme mali venovať svojim silnejším vlohám a talentom. Poďme ale na samotný rozvrh.

Skúste si svoj program plánovať na týždeň alebo mesiac dopredu – podľa toho, akú formu zápisu používate, v aplikáciách sa dá nakombinovať naozaj všeličo. Plánujte si činnosti po polhodine (zapisujte si aj také veci ako presuny z miesta na miesto, atď.) a nezabúdajte, že práca a oddych majú byť vyvážené!!! Môžete si jednotlivé činnosti zvýrazniť farbou. Najprv sa plánujú tie najdôležitejšie a najpodstatnejšie veci, až potom tie menej závažné. Najhoršie, najťažšie a najnepríjemnejšie veci spravte vždy prvé, lebo neskôr by ste už nemuseli mať dostatok energie na ich vykonanie. Zaoberajte sa podstatnými vecami, ktoré vás majú niekam posunúť. O tom to celé je.

Správne rozvrhnutý čas zabraňuje stresu.

Ak ste si teda dobre prečítali odporúčania a popremýšľali nad nimi, je čas začať ich aplikovať aj v reálnom živote. Na začiatok si stačí vymedziť tie najhlavnejšie a najnutnejšie aktivity, aby ste si zvykli na striktné dodržiavanie plánu; neskôr môžete pridávať aj ostatné veci, Vždy je dobré si večer urobiť tzv. kontrolu dňa. A nezabúdajte, využite čas rozumne a venujte sa aj oddychu!