Visaton

Sú BIO potraviny naozaj zdravšie? Je kombinovanie striebra a zlata naozaj zakázané? V našom magazíne vám ponúkame overené fakty to všetkých oblastí.

Technika

Ako a kam zálohovať svoje digitálne fotografie?

Máte vo svojom zariadení množstvo fotiek a bojíte sa, aby ste raz o ne nejakým omylom neprišli? V takom prípade nezabúdajte zálohovať. Pravidelne si zálohujte fotky a budete mať vytvorené kópie v prípade, ak by sa zo zariadenia fotografie vymazali alebo ak by sa vám zariadenie pokazilo. Uchovajte bezpečne svoje spomienky a nájdite si čas na zálohovanie vašich fotografií. Nezabudnite si vybrať minimálne jedno fyzické a jedno digitálne úložisko. Akými spôsobmi sa to dá urobiť?

Prekopírujte fotografie do počítača

  • To je ten základ, ktorý robí väčšina užívateľov. Síce aj pevný disk v počítači sa môže pokaziť. Ale najbežnejšie je presúvanie fotiek zo smartfónu do počítača pomocou USB kábla. Týmto spôsobom aspoň budete mať fotky uložené na dvoch zariadeniach. Je to jednoduchý princíp a ľahko ho zvládne aj technik – amatér. Výhodou je jednoduchá manipulácia a to, že v tomto prípade nie je potrebné nič dokupovať. Nevýhodou je fakt, že pevný disk v počítači alebo celkovo počítač sa môže pokaziť, pričom aj z tohto zariadenia sa odporúča robiť zálohu na externý prenosný disk alebo digitálne. 

Cloud úložisko

Cloud

  • Práve v tomto prípade vravíme o digitálnom úložisku, ktoré nemá fyzickú podobu, a teda nedá sa fyzicky poškodiť. Snímky vlastne ukladáte na internetové úložisko. Bezplatná verzia má limitovanú kapacitu (asi do 20 GB), no väčší digitálny priestor sa dá priplatiť za mesačné predplatné. Najznámejšie cloudy sú GoogleDisk, DropBox a iCloud.

SD karta

  • Má miniatúrne rozmery, ale mnohé z nich majú dostatočne veľkú úložnú kapacitu. Nepotrebujete kábel, stačí len dať kartu do ľubovoľného zariadenia (mobil, tablet, počítač,…) a prekopírovať na ňu vybrané súbory. Výhodou je, že je kompatibilná s viacerými zariadeniami, nevýhodou je fakt, že sa dá ľahko stratiť alebo poškodiť. 

USB kľúče

USB kľúč

  • USbčká nahradili pamäťové karty, ktoré na rozdiel od kľúčov pasujú do mobilných zariadení. Ale ak si kúpite USB kľúč s dostatočnou kapacitou a dáte ho do počítača, môžete sem takisto prekopírovať svoje fotky. Najskôr ich z mobilu (alebo fotoaparátu) prekopírujete cez USB kábel do počítača a odtiaľ následne na USB kľúč. Ide o celkom pohodlný a spoľahlivý spôsob uloženia.