Na Slovensku máme niekoľko politických strán, ktoré sú v koalícii či opozícii. Každá z týchto politických strán zohráva veľmi výraznú úlohu na politickej scéne. Zatiaľ čo jedny majú za úlohu vytvárať zákony, druhý by mali návrhy koalície poriadne zhodnotiť. Každá politická strana by však mala byť v politike pre svojich voličov a vždy záleží na blahobyte Slovákov. Aké politické strany sú v tomto volebnom období v parlamente? Veľkým prekvapením bolo znovuzvolenie premiéra Roberta Fica a jeho strany SMER.
Sociálna demokracia smer jednou z najvýznamnejších sociálnodemokratických strán na Slovensku, ktorá bola veľmi často vo vládnej koalícii. Ide o politickú stranu, ktorá má veľký dosah a vplyv na vývoj slovenskej ekonomiky a celého štátu. Veľmi diskutovanou politickou stranou je aj OĽANO. Obyčajný ľudia a nezávisle osobnosti je strana Igora Matoviča, ktorá si prešla veľmi turbulentným obdobím. Po volebnom období, kedy bolo OĽANO pri moci sa toto volebné obdobie umiestnenili na konci rebríčka. OĽANO bolo veľmi často stranou opozície a práve líder Igor Matovič veľmi často negoval rozhodnutia a kroky koalície.
Veľmi veľké šance na vládnu koalíciu a získanie postu premiéra slovenskej republiky malo progresívnej Slovensko. Progresívci získali veľký počet hlasov od svojich voličov a skončili v parlamentných voľbách na druhom mieste. To im zabezpečilo v parlamente majú veľké množstvo stoličiek vďaka čomu môžu takisto aktívne rozhodovať o zákonoch. Odtrhnutie strany HLAS od strany SMER dávalo Petrovi Pellegrinimu vysoké šance. HLAS sa takisto dostal do koalície vďaka čomu vytvoril spolu so SMEROM dominantnú koalíciu. Veľmi kontroverznou stranou je takisto strana SNS, na ktorej čele stojí Andrej Danko. Politické strany neprešli toto volebné obdobie veľkými zmenami a preto môžeme opäť vidieť pri moci Róberta Fica.