Visaton

Sú BIO potraviny naozaj zdravšie? Je kombinovanie striebra a zlata naozaj zakázané? V našom magazíne vám ponúkame overené fakty to všetkých oblastí.

Financie

Karta alebo hotovosť?

Radi platíte za tovar platobnou kartou alebo ešte stále si vyberáte financie z bankomatu? Môžete mať aj hotovosť aj bankomatovú platobnú kartu vo vašej peňaženke. Podľa svojej potreby viete hociktorú metódu platenia použiť. Na niektorých miestach sa bez hotovosti nezaobídete, práve vtedy sa vám oplatí mať vybraté peniažky z bankomatu. Platobnú kartu viete využívať v obchodoch s potravinami alebo aj v iných obchodoch. Avšak v niektorých obchodoch majú vyslovene pri vstupe napísané, že nie je možné platiť platobnou kartou. Sú to hlavne malé prevádzky, v ktorých sa im neoplatí mať terminál.

Bankomat

Každý si môže vybrať, akou formou chce zaplatiť. Ak potrebujete platiť pravidelné mesačné platby, je lepšie platiť prevodom alebo inkasom z vášho účtu. Inkasom si na svojom bankovom účte musíte zriadiť alebo nastaviť. Prevod z vášho účtu môžete vykonať hocikedy, aj o polnoci, no rátajte s tým, že prevod potrvá aj dva dni. V inom prípade je to, ak majú obidve banky možnosť okamžitých platieb. Vtedy prevod trvá pár sekúnd. Každá banka to má inak a len vy budete vedieť, koľko prevod bude trvať. Okamžité platby sú nútené zaviesť postupne všetky banky a to bez rozdielu. Je na to zákon, ktorý je schválený. Avšak zatiaľ tieto okamžité platby majú zavedené len niektoré banky. Možno práve vaša banka patrí medzi tie modernejšie.

Vyberanie hotovosti

To, akú banku máte, rozhodujete vy. Hocikedy si viete zriadiť bankový osobný účet aj v inej banke, ak by ste neboli spokojný s tou svojou bankou. Každá banka má iné poplatky, na čo si musíte dať pozor. Niekde sa platí za zriadenie rôznych služieb, iné majú poplatky za výbery z bankomatov alebo niektoré tieto všetky služby majú aj zadarmo. Musíte byť len klientom banky. Aj vám chodia mesačné výpisy na e-mail? Je to jednoduchá forma informácií, kde nemusíte čakať do poštovej schránky administratívu. Pre banku by to boli len zbytočné náklady, ktoré musia vynaložiť na odoslanie takýchto mesačných výkazov.